Poznávacie zájazdy, Turistika a cykloturistika

Nórske krásy prírodyNórske krásy prírody Nórske krásy prírody Nórske krásy prírody Nórske krásy prírody Nórske krásy prírody

Nórsko so svojou takmer nedotknutou prírodou môžeme smelo označiť za jednu z najkrajších krajín Európy. Ohromí nás krása severskej krajiny, takmer nekonečná a drsná horská tundra so stádami divokých sobov, tisíce kilometrov štvorcových hebkých kobercov machov a lišajníkov, výhľady na mohutné vrcholy hôr či nespočetné množstvo priezračných jazier, obrovských vodopádov a do pevniny hlboko zarezaných fjordov. Poskytujeme Vám jedinečnú príležitosť nahliadnuť do rozprávkovej krajiny obrov, škriatkov a bájnych božstiev, do krajiny, ktorú stvorili predovšetkým ľadovce a divoké rieky.
V jeden deň navštívime národné parky RONDANE, REINHEIMEN a DOVREFJEL a 3 dni pobudneme v Domove obrov – NP JOTUNHEIMEN. Z vrcholu Rondslotett budeme mať unikátny kruhový výhľad na NP Rondane. Dych nám vezme pohľad z hrebeňa Trolltindan na dno údolia Romsdalen, ktoré bude v tej chvíli viac než 1300 metrov pod nami. Prejdeme sa po legendárnom hrebeni Bessegen, cez ktorý utekal na chrbte svojho soba Peer Gynt, hrdina veršovanej drámy Henrika Ibsena. Taktiež uvidíme dve jazerá len pár desiatok metrov od seba, ale s výškovým rozdielom 500 m. Po ľadovci výstúpime na najvyšší vrchol Škandinávie GALDH?PIGEN ( 2469 m.n.m.) a jeden deň strávime raftingom na divokej ľadovcovej rieke Sjoa.
Celodenné výstupy a túry (6-8 hodín, prevýšenie 1000-1200 m.n.m.) sa striedajú s dňami väčšieho odpočinku a kratšími výletmi (4-6 hodín, prevýšenie 800 m.n.m.). Niektoré výlety je možné skrátiť alebo vynechať a urobiť si deň s vlastným programom. Nocovať budeme v kempoch vo vlastných stanoch, alebo za príplatok vo štvorlôžkových chatkách s polpenziou z poľnej kuchyne.

Ubytovanie / nocovanie:
Nocovať budeme 1x v Lillehammeri, 3x v Otte v NP Rondane, 1x v Dombase, 1x v Eisdali, 1x v Leirmoene, 2x v Randswerku a 1x v Osle. Ponúkame Vám dve varianty ubytovania v kempe – vo vlastnom stane, alebo v chatkách typu TURIST za príplatok 119 EUR/osoba. Chaty majú v rôznych oblastiach rôznu úroveň vybavenia. Väčšinou sa jedná o malé chatky o rozlohe 16-25 m? pre štyri osoby. K dispozícii sú deky a vankúše. Budete teda potrebovať svoje vlastné návliečky. V Randsweku, Otte a v Osle sú chatky vybavené lepšie, nájdeme tam aj malé elektrické vykurovanie, elektrický varič, malú chladničku a sú tepelne izolované. V kempoch je vždy k dispozícii tečúca teplá aj studená voda. Sprcha býva za poplatok 5 -10 NOK. Tam aj späť pôjdeme nočným trajektom. Spať môžete na palubách vo vlastnom spacáku, alebo za príplatok v kajute. Jedno lôžko na jeden smer stojí cca 28 EUR v štvorlôžkovej kajute, cca 52 EUR v dvojlôžkovej kajute.

Stravovanie:
Pripravíme Vám polpenziu z poľnej kuchyne. Polpenzia začína druhý deň večerou a končí dvanásty deň raňajkami. Potraviny je možné dokúpiť v supermarketoch piaty deň v Otte, ôsmy deň v Geirangeri, prípadne v Lomu a jedenásty deň v Osle. Ceny v obchodoch sú približne 2 – 3 x väčšie ako u nás.

Predbežný program zájazdu:
1.deň: Odchod z Brna, okolo 9:00, cez Prahu do Nemecka, nočný trajekt do Švédska.
2.deň: Prechod autobusom okolo najdlhšieho nórskeho jazera MJ?SA do kempu.
3.deň: Prehliadka skanzenu a olympíjských športovísk v Lillehammeru, prejazd do kempu.
4.deň: Túra v NP Rondane a výstup na dvojtisícový Vinjeronden ( 2044 m.n.m.). Možnosť výstupu na najvyšší vrchol NP Rondane
5.deň: Rafting na rieke Sjoa v NP Jotumnheimen.
6.deň: Výlet do chaty Kongsvold Fjellstue do údolia Stroplsjodalen v NP Dovrefjell
7.deň: Prechod autobusom údolím Romsdalen k Trolej stene, nezabudnuteľný pohľad na vysoké steny patriace k najvyšším v Európe. Túra na vyhliadku z hrebeňa Trolltindan – jednej z najvyšších lezeckých stien v Európe.
8.deň: V NP Reinheimen, autobusom Orliou cestou s neskutočnými výhľadmi k najkrajšiemu fjordu Nórska Geirangerfjordu. Fakultatívna plavba výletnou loďou po Geirangerfjorde a výlet s nádhernými výhľadmi na fjord. Mestečko Lom s unikátnym dreveným kostolom z 12.storočia.
9.deň: Od chaty Juvashytta v lanových družstvách po ľadovci výstup na Galdhopiggen, najvyšší vrch Škandinávie, rozhľad na rozsiahle ľadovcové pláneNP Jotunheimen.
10.deň: Jedna z najatraktívnejších túr v Nórsku: Loďou po priezračných vodách ľadovcového jazera Gjende a výstup na legendárny hrebeň Bessegen, ktorého steny kolmo spadajú na jednej strane k svetlu modravého jazera Gjende a na druhú k tmavšiemu, o 500 m vyššie položenému, Bessvatnet.
11.deň: Prejazd do Osla a individuálna prehliadka mesta s možnosťou navštíviť napr.: Frognerov park so sochami významného nórskeho sochára Gustava Vigelanda.
12.deň: Dokončenie prehliadky Osla, múzea na poloostrove Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Prejazd cez južné Švédsko, nočný trajekt do Nemecka.
13.deň: Prejazd cez Prahu, do Brna okolo 18:00.

Nástupné miesta: Brno, Jihlava, Praha-Chodov

Cena zahŕňa:
- dopravu autobusom, poplatky za trajekty, 10x ubytovanie v kempoch vo vlastných stanoch ( alebo sa príplatok v chatkách), 10x polpenzia, sprievodca, rafting, informačné materiály, požičanie potrebnej výbavy na výstup ľadovca,

Cena nezahŕňa:
- nutné výdaje – lodička po jazere Gjedne (cca 120 NOK), fakultatívna plavba po Geirengerfjordu (cca 160 NOK)
-voliteľné výdaje – 10x ubytovanie v chatkách, priobjednanie kajuty na trajekte, vstupy do kostolov a iných pamiatok (cca 50 – 200 NOK), vstupné do skanzenu (cca 100 NOK)

CK si vyhradzuje právo na zmenu programu !!!

Pre tento zájazd Vám ponúkame viacero voľných termínov, ktoré je stále možné kombinovať. V prípade záujmu nás kontaktujte a my pre Vás nájdeme tú najlepšiu aktuálnu cenu.

V nezáväznej objednávke uveďte prosím počet osôb a termín, o ktorý by ste mali záujem.